I used 3kgs of fruit (about 6 1/2lbs) and here is my jam haul for the day. The three jars in the back are 600ml, or around one pint. The others I think are around 3ooml.
We've hardly put a dent in the fruit, so I see a lot more jam in my future, and probably some preserves too.
My mind is churning though - we've been looking for a new outdoor setting, and because we're having a few friends over for New Years, we thought it would be nice to have a new one in time. We've found two that we're happy with - one a little more than the other. One is $700.00 (picture is of 7pc, but we're going for 9pc), it's nice enough, and we can pick it up tomorrow. However, we like a different one more, and I think I'll be happier with it long term, but it needs to come from interstate - also, it's price has been reduced by $500.00 in the post Xmas sales. Both Marty and I don't mind paying the extra for the one we like a little more, but we can't have it tomorrow, and we'd really like a new one ASAP. I simply can't decide, and Marty says he doesn't mind ... heavens, I just don't know what to do. I think I need to sleep on it. Ideas??